SANATTAN KORKMAYIN! SANAT ÖZGÜRLEŞTİRİR

30.05.2022 10:19:44
  • Büyük Font
  • Küçük Font
  • Sayfayı Yazdır
SANATTAN KORKMAYIN! SANAT ÖZGÜRLEŞTİRİR
SANATTAN KORKMAYIN! SANAT ÖZGÜRLEŞTİRİR
 
Ülkemizde ifade özgürlüğü üzerinde şiddetlenen basıncı kaygıyla gözlemlemekteyiz. Demokratik sistemlerde yaşam şansı olmayan bu yaklaşımın yeni hedefi sanatsal ifade özgürlüğü olmuştur. 
Son aylarda ülkenin çeşitli kentlerinde konser, tiyatro, festival gibi etkinliklerin yasaklanmasına ilişkin hukuka aykırı kararlar alınmakta, hazırlıkları tamamlanmış etkinlikler iptal edilmektedir.
 
Yasaklara/iptallere konu etkinlik ve sanatçılar dikkate alındığında; ana dile, kültüre, yaşam tarzına ve cinsiyetlere yönelik ayrımcı, keyfi ve siyasi saiklerle bu kararların alındığı görülmektedir.
 
Halkı kin ve düşmanlığa sevk eden açıklamalar, belediye veya valilikler tarafından kabul görerek sanata müdahale ile sonuçlanmaktadır.
Uygarlaşmanın önemli kaynak merkezlerinden biri sanatsal üretimdir. Özgürlük kavramı ile sanat arasında doğrusal bir ilişki bulunmaktadır. 
 
Sistematik bir hal alan bu çağ dışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz. Bu ülkede sanatçıların sanatını özgürce icra etmelerine engel olunmasını şiddetle kınıyoruz.
Sanatı ve sanatçıyı susturmak demek, toplumu nefessiz bırakmak demektir.
Fotoğraf Galerisi